Facebook Michalovske noviny

 
 
 
 

Jánske ohne nad Šíravou 2017

Tradícia má pôvod v indoeurópskej mytológii starých Slovanov, v ktorej sa slnovrat chápal ako nový začiatok vhodný na regeneráciu prírodných i ľudských síl. Oheň mal tiež po celý rok chrániť ľudí pred nadprirodzenými bytosťami – vílami, vodníkmi, duchmi a bosorkami. Predchádzajúce pokolenia verili v magický a ozdravný účinok bylín zozbieraných počas svätojánskej noci. Ten, kto chytil svätojánsku mušku, mal mať šťastie.

jo_bb_web.jpg

Svätojánske zvyky patria k najstarším predkresťanským tradíciám, aké sa u nás zachovali až do moderných čias. Aj preto sa Jánske ohne nad Šíravou súčasťou stali už neodmysliteľnou súčasťou tých najlepších podujatí, aké Košice región ponúka. Podujatie tradične ponúkne program pre celé rodiny a už popoludní odštartuje ho spoločný výstup na Viniansky hrad v doprovode šermiarov. Na hrade deti privíta hradný pán alchymista so svojimi čarodejnicami, remeselníci a pre dospelých je pripravená ochutnávka vína.

20140621-janske-ohne-terraincognita_w_121.jpg

20140621-janske-ohne-terraincognita_w_89.jpg

Zároveň sa popoludní bude odohrávať aj pri Vinianskom jazere. V programe je viacero zaujímavých bodov, napríklad farma so živými zvieratami, jazdy na koni, kolotoče, skákací hrad či detský kútik. Zaujme aj časť hodnotných exponátov z Giratového múzea v Sobranciach a bosorky budú deťom rozdávať svetielkujúce predmety. Ako bude slnko klesať k horizontu, priblíži sa hlavný program – večerná plavba vysvietenou loďou a zapálenie svätojánskej vatry. Svätojánsku atmosféru dotvoria aj svetielkujúce balóny plávajúce na hladine Vinianskeho jazera.